Den danske ægtefælles ophold i udlandet ifbm. studie/arb.?

Her kan du skrive om/søge information om livet i Danmark, herunder Danskundervisning, Rettigheder i DK, Økonomi & Skat (Børnepenge, pension m.v.), Sygdom & dødsfald, Skilsmisse m.v.

Redaktører: ZB, AUG Board

Besvar
SKH
Indlæg: 44
Tilmeldt: 31.08.2011 10:51:10
Geografisk sted: Uganda/København

Den danske ægtefælles ophold i udlandet ifbm. studie/arb.?

Indlæg af SKH » 21.01.2013 12:10:19

Er der nogen, der ved, hvor længe den danske ægtefælle må opholde sig i udlandet i forbindelse med studier eller arbejde, når man er familiesammenført i Danmark (med midlertidig opholdstilladelse for den udenlanske ægtefælle), og den udenlandske ægtefælle skal blive i Danmark for at passe egne studier og arbejde?

På nyidanmark.dk kan jeg kun finde noget om, hvor længe den udenlandske ægtefælle må rejse ud i forbindelse med studier eller arbejde...

På forhånd tak.

fundiver199
Indlæg: 15459
Tilmeldt: 15.07.2008 15:58:34

Re: Den danske ægtefælles ophold i udlandet ifbm. studie/arb

Indlæg af fundiver199 » 21.01.2013 15:13:31

Højest 6 måneders fravær om året synes at være det vejledende udgangspunkt jævnfør nedenstående:

http://www.nyidanmark.dk/NR/rdonlyres/8 ... bopael.pdf

II.2.B. Særligt om adskillelse som følge af arbejdsmæssige årsager

Hvis den ene af ægtefællerne har beskæftigelse, der som følge af erhvervets karakter medfører fravær fra den fælles bopæl, er kravet om samliv på fælles bopæl som udgangspunkt opfyldt. Som eksempler herpå kan nævnes beskæftigelse som fisker, langturschauffør, tjenestegørende i Den Danske Internationale Brigade, nødhjælpsarbejder eller medarbejder på en boreplatform.

Hvis den ene af ægtefællerne har fast beskæftigelse i en anden del af landet med den følge, at der kun er samvær i weekender samt i ferier, er udgangspunktet, at kravet om samliv på fælles bopæl er opfyldt.

For så vidt angår fravær fra den fælles bopæl, der ikke alene kan tilskrives karakteren af det erhverv, som den ene ægtefælle er beskæftiget med, men f.eks. skyldes kortvarig udstationering el.lign. i udlandet (ikke over seks måneder pr. år), er kravet om samliv på fælles bopæl som udgangspunkt opfyldt.

Kravet om samliv på fælles bopæl vil således normalt ikke være opfyldt ved en længerevarende udstationering, der medfører, at den pågældende overvejende opholder sig i udlandet. Der vil i disse tilfælde efter en konkret vurdering dog være mulighed for at meddele opholdstilladelse efter udlændingelovens § 9, stk. 2, nr. 4, efter en samlet vurdering afudlændingens tilknytning her til landet.

Samliv på fælles bopæl antages som udgangspunkt at foreligge, hvis den ene af ægtefællerne aftjener værnepligtstjeneste i det danske forsvar og som følge heraf ikke har dagligt samvær på fælles bopæl, men alene har samvær på den fælles bolig, når tjenesten tillader.

Besvar