Rejse til UK?

Her kan du skrive om/søge information om alt mellem himmel og jord, som ikke er dækket af de andre fora her på siden.

Redaktører: ZB, AUG Board

Besvar
dkhsk
Indlæg: 4
Tilmeldt: 19.11.2018 12:47:39

Rejse til UK?

Indlæg af dkhsk » 17.07.2019 08:59:57

Hej,

Er der nogen her der kender til om man skal have yderligere tilladelse til at rejse på ferie til UK - når man har et opholdskort under paragraf 1. stk 1 nr. 1?

Jeg kan se at man frit kan rejse til UK hvis man har et "residense card" under article 10 - eller article 20. Jeg tænker det så er EU lovgivningen de refererer til? - og at man dermed skal søge om indrejsetilladelse hvis man "blot" har et dansk opholdskort?

Normalt kan man jo rejse rundt i EU på det danske opholdskort - men jeg er noget usikker når det gælder UK.

Nogen der kender yderligere til dette?

På forhånd tak :-)
DKHSK

skaanebo
Indlæg: 11477
Tilmeldt: 09.06.2007 19:00:10

Re: Rejse til UK?

Indlæg af skaanebo » 17.07.2019 14:03:25

Der skal søges visum, hvis UK kræver visum for din ægtefælles nationalitet.

UK er uden for Schengen og derfor gælder opholdskortet ikke der.

dkhsk
Indlæg: 4
Tilmeldt: 19.11.2018 12:47:39

Re: Rejse til UK?

Indlæg af dkhsk » 17.07.2019 16:26:02

Tak for svar :-)

dkhsk
Indlæg: 4
Tilmeldt: 19.11.2018 12:47:39

Re: Rejse til UK?

Indlæg af dkhsk » 17.07.2019 16:28:45

Fandt denne side - der beskriver reglerne. Ser ud til at det afhænger reglerne du er kommet ind på og har fået opholdskort efter...

https://www.gov.uk/government/publicati ... dence-card

Men da vi er på paragraf 9stk1,nr.1 - så skal vi igennem det som kaldes: EEA Family Permit.
https://www.gov.uk/family-permit/eea-family-permit

lillefamilie3
Indlæg: 40
Tilmeldt: 18.04.2018 08:05:34

Re: Rejse til UK?

Indlæg af lillefamilie3 » 21.07.2019 20:26:05

Hvis din ægtefælle har fået opholdskort pga du udnyttede din fri bevægelighed kan i rejse sammen til uk uden at skulle søge visum. Tag original vielses attesten med for sikkerheds skyld

Besvar