Overførelse af min kones personfradrag?

Her kan du skrive om/søge information om livet i Danmark, herunder Danskundervisning, Rettigheder i DK, Økonomi & Skat (Børnepenge, pension m.v.), Sygdom & dødsfald, Skilsmisse m.v.

Redaktører: ZB, AUG Board

Besvar [phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
RtG54
Indlæg: 4
Tilmeldt: 18.09.2017 20:11:22
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Overførelse af min kones personfradrag?

Indlæg af RtG54 » 03.04.2019 22:04:26

Jeg er pensionist og er skattepligtig i danmark, vores situation er følgende:
1. Min kæreste kommer til DK på turist visa den 16. juli 2019.
2. Vi vil giftes den 14. sep. 2019.
3. Vi flytter til Spanien den 10.10.2019.
Jeg tager min pension med til Spanien og betaler stadig indkomst skat i dk.

Spørgsmål:
Kan jeg stadig få min kones personfradrag, når vi bor i Spanien?

mvh.
RtG

mh
Indlæg: 9980
Tilmeldt: 25.09.2007 11:20:33
Geografisk sted: Istanbul, Tyrkiet/Tyskland
Kontakt:

Re: Overførelse af min kones personfradrag?

Indlæg af mh » 04.04.2019 07:32:42

https://skat.dk/skat.aspx?oid=1977386

“Ægtefæller
Ægtefæller kan overføre uudnyttede personfradrag til hinanden. Det er en betingelse for overførsel af uudnyttet skatteværdi af personfradrag mellem ægtefæller, at ægtefællerne er samlevende ved indkomstårets udløb. Det gælder dog ikke for personer der har valgt at anvende reglerne om forskerordningen efter KSL § 48 E-F. Se PSL § 10, stk. 3 og 4, afsnit C.A.8.1 overordnet om ægtefællebeskatning og afsnit C.A.8.2 om ægtefællernes skatteberegning,

Fraflytning
Ægtefæller der er sambeskattede ved fraflytningen til udlandet, kan overføre uudnyttede personfradrag til hinanden. Hvis ægtefællernes skattepligt ophører på forskellige tidspunkter i indkomståret, kan der ske overførsel af uudnyttede personfradrag mellem ægtefællerne. Se skd.1976.35.11.”

Så det skulle i princippet kunne lade sig gøre. Husk at der ingen dobbeltbeskatningsaftale er med Spanien, så du skal lave selvangivelse til både DK og Spanien.
mh

DortheM
Indlæg: 518
Tilmeldt: 01.06.2017 09:09:56
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Overførelse af min kones personfradrag?

Indlæg af DortheM » 04.04.2019 22:24:09

Jeg kunne først få min mands personfradrag for det år vi blev gift, da han havde fået dansk cpr. nummer - altså efter familiesammenføringen i DK var gået igennem.

BNS82
Indlæg: 105
Tilmeldt: 09.04.2018 11:44:09
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Overførelse af min kones personfradrag?

Indlæg af BNS82 » 09.04.2019 10:05:36

DortheM skrev:
04.04.2019 22:24:09
Jeg kunne først få min mands personfradrag for det år vi blev gift, da han havde fået dansk cpr. nummer - altså efter familiesammenføringen i DK var gået igennem.
Jeg fik samme besked, skat's system automatisk havde givet mig min kones fradrag, selvom vores FS endnu ikke er gået igennem, de havde gennemgået det manuelt efterfølgende, så jeg fik brev om at mit fradrag blev lavet om.

Besvar
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable