Overførsel af ægtefælles ubenyttede bundfradrag

Her kan du skrive om/søge information om livet i Danmark, herunder Danskundervisning, Rettigheder i DK, Økonomi & Skat (Børnepenge, pension m.v.), Sygdom & dødsfald, Skilsmisse m.v.

Redaktører: ZB, AUG Board

benirani
Indlæg: 25
Tilmeldt: 09.06.2013 15:04:33

Re: Overførsel af ægtefælles ubenyttede bundfradrag

Indlæg af benirani » 18.07.2014 14:47:43

Jeg bor i Dk og arbejder i dk og er dansk statsborger. Min ægtefælle bor i Sverige og har PUT.

Mit spørgsmål er: er det muligt at jeg får hendes fradrag da jeg arbejder og bor i DK? Min kone er hjemmegående og har ingen indtægt!

Håber i kan hjælpe mig

mh
Indlæg: 9890
Tilmeldt: 25.09.2007 11:20:33
Geografisk sted: Istanbul, Tyrkiet/Tyskland
Kontakt:

Re: Overførsel af ægtefælles ubenyttede bundfradrag

Indlæg af mh » 18.07.2014 15:33:33

mh

benirani
Indlæg: 25
Tilmeldt: 09.06.2013 15:04:33

Re: Overførsel af ægtefælles ubenyttede bundfradrag

Indlæg af benirani » 19.07.2014 09:51:18

Tak for linket mh. Har læst den men synes ikke jeg er blevet klogere på det.
Mit spørgsmål er som sådan meget konkret - min ægtefælle bor i Sverige og har svensk permenant opholdstilladelse (PUT). Men jeg derimod er dansk statsborgere som arbejder og bor i Danmark.

For at jeg skulle kunne benytte min ægtefælles fradrag skal vi så ikke bo på sammen adresse (og skal hun ikke også have et dansk cpr-nummer?) ??

For det er jo ikke tilfældet i vores situation - hun bor i Sverige og jeg bor og arbejder i Danmark.

mh
Indlæg: 9890
Tilmeldt: 25.09.2007 11:20:33
Geografisk sted: Istanbul, Tyrkiet/Tyskland
Kontakt:

Re: Overførsel af ægtefælles ubenyttede bundfradrag

Indlæg af mh » 19.07.2014 11:33:47

I stedet for at spørge her, så kunne du selv have læst i Personskatteloven eller have spurgt SKAT.

https://www.retsinformation.dk/Forms/R0 ... ?id=145909

"§ 10. For her i landet fuldt skattepligtige personer udgør personfradragets grundbeløb 42.000 kr. (2010-niveau).
Stk. 2. For personer, som ved indkomstårets udløb ikke er fyldt 18 år og ikke har indgået ægteskab, udgør personfradragets grundbeløb 31.500 kr. (2010-niveau).
Stk. 3. I det omfang en gift person, der er samlevende med ægtefællen ved indkomstårets udløb, ikke kan udnytte skatteværdien af personfradragene, benyttes den ikke udnyttede del af skatteværdien til nedsættelse efter § 9 af den anden ægtefælles skatter."

Du er ikke samlevende med din ægtefælle.
mh

Yankee
Indlæg: 24
Tilmeldt: 04.03.2014 20:12:35

Re: Overførsel af ægtefælles ubenyttede bundfradrag

Indlæg af Yankee » 07.09.2015 02:29:55

Min kone rejste til Danmark på turistvisum i december. Vi bliver gift i januar, søger FS i Februar. I maj rejser hun hjem til sin familie (med tilbagerejsetilladelse) og jeg tager derned senere. Vi kommer begge tilbage i juli, hvor vi registrerer hende i folkeregisteret.

Fra hvornår kan jeg bruge hendes fradrag? Fra hun kommer hertil? Fra vi bliver gift? Fra hun ankommer til Danmark igen? Jeg er lidt forvirret...

mh
Indlæg: 9890
Tilmeldt: 25.09.2007 11:20:33
Geografisk sted: Istanbul, Tyrkiet/Tyskland
Kontakt:

Re: Overførsel af ægtefælles ubenyttede bundfradrag

Indlæg af mh » 07.09.2015 19:54:15

Der er to betingelser for at kunne få overført fradrag:
1) man skal være gift,
2) ægtefællerne skal være samlevende ved kalenderårets udgang.

I skal altså være gift og bo i samme land (ikke nødvendigvis DK). Man får fradraget med tilbagevirkende kraft, dvs. for hele det kalenderår hvor man bliver gift (forudsat at man også lever sammen).

Du vil kunne få din ægtefælles fradrag for hele 2016, uanset hvornår på året hun kommer til DK, når blot det er inden kl. 24:00 den 31. december.
mh

bolind
Indlæg: 79
Tilmeldt: 27.12.2013 10:28:37

Re: Overførsel af ægtefælles ubenyttede bundfradrag

Indlæg af bolind » 09.11.2015 17:13:20

Kan tilføje, at jeg ringede til SKAT i dag, og de klarede det hele over telefonen, vidste udmærket hvad det drejede sig om, og der burde være fradrag for '15 sat ind for mig allerede fra indeværende måned.

andersa
Indlæg: 4
Tilmeldt: 11.01.2015 23:29:37

Re: Overførsel af ægtefælles ubenyttede bundfradrag

Indlæg af andersa » 07.03.2016 14:52:44

mh skrev:Der er to betingelser for at kunne få overført fradrag:
1) man skal være gift,
2) ægtefællerne skal være samlevende ved kalenderårets udgang..
check..

Da jeg ringede til skat var de umiddelbart ret blanke på dette område, men sagde det ikke var muligt da min kone ikke har fået CPR endnu.
Det skal åbenbart tage +7mdr and counting, at få opholdstilladelse(FS).
Nogen der ved om jeg kan få fradraget selvom hun ikke har CPR endnu? Da årsopgørelsen nærmer sig.

Kim P. Nyberg
Indlæg: 1992
Tilmeldt: 02.02.2009 11:41:42
Geografisk sted: Herning
Kontakt:

Re: Overførsel af ægtefælles ubenyttede bundfradrag

Indlæg af Kim P. Nyberg » 07.03.2016 16:59:20

Du kan ikke effektivt få ægtefællens fradrag, før ægtefællen har et dansk personnummer. Til gengæld når din ægtefælle har fået det, kan du få fradraget overført til din skattekonto fra det tidspunkt, hvor din ægtefælle er indrejst i Danmark, dog max. 3 år tilbage. Hvis din ægtefælle således er indrejst til Danmark i 2015, går du ikke glip af de penge, som vedkommende havde i fradrag for 2015. De vil i stedet blive indregnet i dit skatteregnskab så snart din ægtefælle har fået dansk personnummer og I vel at mærke henvender jer til Skat om at I ønsker at overføre fradraget til dig.
Formand for og juridisk rådgiver i Ægteskab Uden Grænser

andersa
Indlæg: 4
Tilmeldt: 11.01.2015 23:29:37

Re: Overførsel af ægtefælles ubenyttede bundfradrag

Indlæg af andersa » 17.03.2016 15:45:07

Tak For svaret :-)
Det er da altid en lille god nyhed, på en dag hvor svaret fra styrelsen er at det tager +2 mdr. Det er nu 3. udsættelse af en simpel sag, hvis det holder kommer op på 11 mdr.
Så meget for service mål. :evil:

Valnurat
Indlæg: 184
Tilmeldt: 24.04.2014 07:42:39

Re: Overførsel af ægtefælles ubenyttede bundfradrag

Indlæg af Valnurat » 07.12.2016 14:30:59

Er der forskel på ægtefællefradrag og ægtefælle bundfradrag?

Jeg forsøger at finde ud af hvordan jeg selv kunne beregne mit fradrag og faldt over at ægtefællefradrag bortfalder med virkning fra indkomståret 2011.

http://www.beierholm.dk/fileadmin/user_ ... 100519.pdf

Så jeg bliver lidt usikker.

Men hvis det ikke er sandt, hvor kan jeg selv "lege" med de oplysninger. Jeg søger en vejledning, hvor jeg kan se at min konenes fradrag er koblet til mig?

Vi blev gift i Dec. '15. Hun kom til DK i Mar. '16 og vores FS er blevet godkendt Okt. '16.

Er det hele 2015 eller er det kun 2016?
Venligst

mh
Indlæg: 9890
Tilmeldt: 25.09.2007 11:20:33
Geografisk sted: Istanbul, Tyrkiet/Tyskland
Kontakt:

Re: Overførsel af ægtefælles ubenyttede bundfradrag

Indlæg af mh » 07.12.2016 17:39:22

Du kan først få det, fra din kone ankom til DK, for man skal være samlevende for at kunne overføre fradrag til hinanden.

Du kan bare bede om at få din kones 'uudnyttede fradrag', så får du det, du har ret til. Ingen grund til at sidde og 'lege' med noget.

Ægtefællefradrag har intet som helst at gøre med det uudnyttede fradrag, så glem alt om det.
mh

mfewk
Indlæg: 255
Tilmeldt: 07.04.2015 21:21:55

Re: Overførsel af ægtefælles ubenyttede bundfradrag

Indlæg af mfewk » 08.12.2016 10:37:48

Du kan få hendes personfradrag for hele 2016. Du kan ikke få for 2015, da hun først er flyttet til DK i 2016. I skal bare være gift og samlevende ved udgangen af 2016, for at du kan få hendes personfradrag.

Personfradraget udgør for 2016 kr. 44.000 hvilket svarer til en skattebesparelse på omkring kr. 15.000.

Du kan se om det dobbelte personfradrag er registreret ved at kigge på din årsopgørelse og forskudsopgørelse under skatteberegningen. Der kan du se om der står 44.000 eller 88.000 som personfradrag.

Valnurat
Indlæg: 184
Tilmeldt: 24.04.2014 07:42:39

Re: Overførsel af ægtefælles ubenyttede bundfradrag

Indlæg af Valnurat » 08.12.2016 14:13:15

Fik ringet til skat og det blevet klaret. Jeg kan dog ikke se at min personfradrag er 85.000, men det er stadig 44.000. Jeg kan dog se at jeg lige pludselig har fået frikort på mere end hvad jeg kan benytte. Hvad sker der med det sidste man ikke får brugt? Det drejer sig omkring 12.000.
Venligst

mfewk
Indlæg: 255
Tilmeldt: 07.04.2015 21:21:55

Re: Overførsel af ægtefælles ubenyttede bundfradrag

Indlæg af mfewk » 08.12.2016 14:30:26

Valnurat skrev:Fik ringet til skat og det blevet klaret. Jeg kan dog ikke se at min personfradrag er 85.000, men det er stadig 44.000. Jeg kan dog se at jeg lige pludselig har fået frikort på mere end hvad jeg kan benytte. Hvad sker der med det sidste man ikke får brugt? Det drejer sig omkring 12.000.
Det hele indgår i en samlet skatteberegning for 2016 til foråret (2017). Hvis du ikke har udnyttet hele dit fradrag og din indkomst i øvrigt er lig forskudsregistreringen for 2016 vil du få en overskydende skat til udbetaling næste år. Så bare rolig - du bliver ikke snydt.

Besvar