Udnyt din ægtefælles fradrag!

Her kan du skrive om/søge information om livet i Danmark, herunder Danskundervisning, Rettigheder i DK, Økonomi & Skat (Børnepenge, pension m.v.), Sygdom & dødsfald, Skilsmisse m.v.

Redaktører: ZB, AUG Board

MrsJones
Indlæg: 66
Tilmeldt: 23.09.2008 18:06:40
Geografisk sted: Denmark

Indlæg af MrsJones » 26.12.2008 21:21:27

Lyder lidt underligt for vores ansøgning tog 3 mdr, så min mand havde ikke været i DK længere end dét...
When God closes a door, Somewhere He opens a window :-)

slinky
Indlæg: 40
Tilmeldt: 28.07.2008 22:18:37

Indlæg af slinky » 26.12.2008 22:20:15

Ok super, synes bare at der stod noget om det i tråden pludselig - men jeg vil kontakte dem så snart juleferien er forbi!

Tak til disse betænksomme mennesker der har lagt alle disse ellers umulige at finde oplysninger ind!

Klem
Kærligheden overvinder alt

ABJ78

Indlæg af ABJ78 » 02.01.2009 00:23:05

Hej Slinky.
Du skriver I ventede på visum svar - mener du her svar på ansøgning om opholdstilladelse???
Det går jeg ud fra.
Det er rigtig nok, at Kildeskattelovens § 1 omhandler personer, der har bopæl i Danmark og personer, der uden at have bopæl opholder sig i landet i mindst 6 måneder.
Altså din mand skal have opholdt sig i landet minimum 6 måneder fra hans indrejse og til han fik meddelt opholdstilladelse.

Dog jvf. Mrs. Jones historie ser det ud til, at nogle forumbrugere har haft andre erfaringer. Du må kontakte Skat for at få svar på jeres specifikke sag.

Ellers må man sige, at reglerne jo er som de er - selvom det kan virke ulogisk, at der er forskel på om man har forsørget sin ægtefælle 5 eller 6 måneder. Men sådan er det jo med så mange regler :-)

colour73
Indlæg: 20
Tilmeldt: 09.04.2008 22:11:03
Geografisk sted: Danmark

Indlæg af colour73 » 04.01.2009 19:39:17

Hej

Min mand kom til dk i maj 2008, i juli søgte vi FS og fik i slut august, da alle papir og cpr.nr var ok søgte jeg skat om fradrag, først var jeg på kommunen, men... de ved ik noget, så de ringet til skat, og dagen efter snakket jeg selv med dem, jeg fik afvide at jeg skulle sende hans opholdstiladels samt kopi af pas. og jeg overstreget både datoen hvor han får ophold og dagen han kom til dk - og dagen efter ringet en dame mig op og agde at hun nu havde givet mig FRA den dag han kom til landet, altså maj md.

slinky
Indlæg: 40
Tilmeldt: 28.07.2008 22:18:37

Indlæg af slinky » 05.01.2009 17:20:01

Hej,

min mand kom til DK d 9 august, og vi fik OT her midt december... Altså en ventetid på knap 6 mdr.

Men som indlægget oven over demonstrerer, så er der åbenbart nogen der får fradraget?? Synes det er mega ulogisk, at der er en minimums grænse - at være eneforsørger i fem mdr synes jeg da også er noget!

Men jeg må jo ringe, og håbe på at vi erheldige!

:wink: Maria
Kærligheden overvinder alt

slinky
Indlæg: 40
Tilmeldt: 28.07.2008 22:18:37

Indlæg af slinky » 05.01.2009 17:21:04

Af nysgerrighed; hvor meget lyder sådan et fradrag på? Pr måned
Kærligheden overvinder alt

Filip_kbh
Indlæg: 3
Tilmeldt: 22.09.2008 12:26:33

Indlæg af Filip_kbh » 13.01.2009 10:06:49

Nedenstående bør IKKE være korrekt.
Kildeskatlovens § 1, stk. skriver "Pligt til at svare indkomstskat til staten i overensstemmelse med reglerne i denne lov påhviler personer, der har bopæl her i landet.

Stk. 2 siger rigtigt nok:
2. personer, der uden at have bopæl her i landet opholder sig her i et tidsrum af mindst 6 måneder, heri medregnet kortvarige ophold i udlandet på grund af ferie eller lignende,

Det er mig så en gåde hvordan man kan opholde sig i Danmark i 6 mdr. uden at have bopæl her, men det kunne i princippet være hvis man er udstationeret fra et udlandsk firma og bor på hotel - blot et gæt.
ABJ78 skrev: Det er rigtig nok, at Kildeskattelovens § 1 omhandler personer, der har bopæl i Danmark og personer, der uden at have bopæl opholder sig i landet i mindst 6 måneder.
Altså din mand skal have opholdt sig i landet minimum 6 måneder fra hans indrejse og til han fik meddelt opholdstilladelse.

solveig
Indlæg: 67
Tilmeldt: 08.02.2008 13:48:53
Geografisk sted: Copenhagen
Kontakt:

Indlæg af solveig » 18.02.2009 22:58:17

Alt dette bygger på at man har et pas hvor indrejsedatoen er påstemplet. Vi flyttede hertil fra Sverige og fik altså ikke stemplet i passet, hvordan kan vi så bevise at han flyttede hertil. Er det nok at vi indleverede ién ansøgning om FS kort efter indrejsen?
SOL

BlueEyeZ
Indlæg: 81
Tilmeldt: 12.06.2007 22:57:55

Indlæg af BlueEyeZ » 19.02.2009 00:07:53

Da man jo ikke får stemplet sit pas mere, må man bruge anden dokumentation for at sandsynliggøre indrejse-dato.

Jeg brugte min kones flybillet.

Men nu går jeg ikke ud fra at I er fløjet fra Sverige?

Men ellers så fremvis kreditkort-notaer eller andet som viser at I har opholdt jer i DK fra en given dato.

Elsker min mand
Indlæg: 23
Tilmeldt: 03.03.2009 10:53:32

Indlæg af Elsker min mand » 10.03.2009 23:23:09

Jeg har ikke så meget kendskab til love og har ikke læst alt der er skrevet her. Men hvis nu min mand kommer i juli, skal det så gå 6 måneder før det er muligt at overføre hans fradrag over til mig? og det er kun hvis han ikke har arbejde, det kan overføres til mig? Hvis han får arbejde, kan han så få personsfradraget med tilbagevirkende kraft?

Fish_DK
Indlæg: 15
Tilmeldt: 21.11.2007 19:55:00

Indlæg af Fish_DK » 02.05.2009 07:28:44

Kan man bruge denne regel hvis man bor i Sverige? Og hvordan beregner man fradraget hvis ægtefællen har tjent lidt penge i f.eks 2008?

på forhånd tak

skaanebo
Indlæg: 11545
Tilmeldt: 09.06.2007 19:00:10

Indlæg af skaanebo » 02.05.2009 08:01:12

I Sverige får man ingen ægtefællefradrag, hvis vi taler om skat til Skatteverket. Hvis det derimod handler om, at du er grænsegænger og betaler skat til Danmark, men bor i Sverige, så vil du kunne få ægtefællefradrag, hvis din ægtefælle ikke arbejder. Men spørg Skat Øresund om de nærmere regler, det kan hurtigt blive kompliceret, når man krydser en grænse.

dotGusten
Indlæg: 539
Tilmeldt: 24.01.2008 14:33:12
Geografisk sted: Abidjan, Côte d'Ivoire
Kontakt:

Re: Udnyt din ægtefælles fradrag!

Indlæg af dotGusten » 08.06.2009 16:27:42

Der er en dom fra Landsskatteretten her:

http://www.skat.dk/skat.aspx?oId=1800203&vId=0

dotGusten
Indlæg: 539
Tilmeldt: 24.01.2008 14:33:12
Geografisk sted: Abidjan, Côte d'Ivoire
Kontakt:

Re:

Indlæg af dotGusten » 08.06.2009 16:35:07

slinky skrev:Af nysgerrighed; hvor meget lyder sådan et fradrag på? Pr måned
Det er ægtefællens uudnyttede personfradrag, der kan overføres til den ægtefælle, der har en indkomst. Og måske noget mere, men det kan du beregne på SKAT's hjemmeside.

Lav en simulation af din egen skattebetaling, og derefter en simulation af de samme tal blot med angivelse af en ægtefælle. Systemet vil give en advarsel, fordi der ikke er indtastet indkomst for ægtefællen, men skatteberegningen er god nok.

Åh Marie a vil hjem
Indlæg: 37
Tilmeldt: 03.03.2009 16:41:11

Re: Udnyt din ægtefælles fradrag!

Indlæg af Åh Marie a vil hjem » 26.06.2009 20:36:49

Er der en venlig sjæl, som kan forklare mig hvordan det så er, når min mand har fået opholdskort pga. Eu-reglerne.

Kan jeg så også få hans fradrag med tilbagevirkende kraft??
Åh Marie a vil hjem til dai

Besvar