EU-reglerne, tilstrækkelige midler, søger leje i Sverige og 5 spørgsmål.

Her kan du skrive om/søge information om hvorledes du/I kan benytte EU-reglerne til at bo sammen i både Danmark og andre EU-lande, f.eks. Sverige, Norge eller Tyskland.

Redaktører: ZB, AUG Board

iceman_dk
Indlæg: 23
Tilmeldt: 17.06.2007 08:07:28

Re: EU-reglerne, tilstrækkelige midler, søger leje i Sverige og 5 spørgsmål.

Indlæg af iceman_dk » 05.02.2018 20:42:57

skaanebo skrev:
17.01.2018 22:08:12
Ja, når du arbejder i DK, vil du ved tilbagevenden til DK blive set som arbejdstager. Det betyder, at du og din familie vil kunne søge om sociale ydelser, hvis I skulle få behov for det.
Så alle andre krav end Feks. et ansættelsbrev. Iflg Artikel 7 stk 1a kan ikke kræves ?
Så hvis man opfylder Artikel 1a har ens ægtefælle rette til ophold Artikel 7 stk 2.
Og det eneste man skal gøre Iflg. Artikel 9 og vise iflg. Artikel 10.
Er det godt nok til stasiforvaltningen ?
Når man vil flytte tilbage til Dk efter 2 år i Sverige ??

Besvar