Pas til barn født i DK

Her kan du skrive om / søge information om, hvordan I får sammenbragte børn med til Danmark, når børnene ikke er danske statsborgere.

Redaktører: ZB, AUG Board

Besvar
Billybob18
Indlæg: 3
Tilmeldt: 03.09.2017 09:23:50

Pas til barn født i DK

Indlæg af Billybob18 » 09.01.2019 10:22:45

Hej .
Mine venner er en Tyrkisk mand med permanent opholdstilladelse og hans kone fra Marrokko der har opholdstilladelse i DK
Begge bor her i dk .
De har fået baby i December og var nu hos borgerservice for at høre om pas og fik at vide at det kunne babyen ikke få ?

DortheM
Indlæg: 481
Tilmeldt: 01.06.2017 09:09:56

Re: Pas til barn født i DK

Indlæg af DortheM » 09.01.2019 11:28:04

Barnet er ikke dansk stats borger, når ingen af forældrene har dansk statsborgerskab. Det kan derfor ikke få dansk pas.
De skal henvende sig på den tyrksisk ambassade og få pas til barnet der.
indfødsretslovens § 1 Stk. 1. Et barn erhverver dansk indfødsret ved fødslen, hvis faderen, moderen eller medmoderen er dansk.

Billybob18
Indlæg: 3
Tilmeldt: 03.09.2017 09:23:50

Re: Pas til barn født i DK

Indlæg af Billybob18 » 09.01.2019 15:08:27

Tak for svar

Besvar