Familiesammenføring af børn EU regler

Her kan du skrive om / søge information om, hvordan I får sammenbragte børn med til Danmark, når børnene ikke er danske statsborgere.

Redaktører: ZB, AUG Board

Besvar
Danskhmer
Indlæg: 56
Tilmeldt: 06.03.2011 22:34:20

Familiesammenføring af børn EU regler

Indlæg af Danskhmer » 30.05.2017 11:15:04

Hej

Min kones datter af tidligere ægteskab er 14 og bor i Asien. Vi vil gerne familiesammenføres. Min kone har fået tidsubegrænset ophold efter efter at have haft ophold her i 5 år efter EU reglerne. Er der specielle regler der gælder, når ens hustru har haft ophold efter EU reglerne? Hvordan med tilknytningskravet?

På forhånd tak
S

skaanebo
Indlæg: 11457
Tilmeldt: 09.06.2007 19:00:10

Re: Familiesammenføring af børn EU regler

Indlæg af skaanebo » 30.05.2017 11:52:47

Kravet er, at barnet skal have været en del af jeres husstand, INDEN I flytter til DK.

I modsat fald kan der kun søges efter danske regler, og det har netop været fremme i pressen i dag, at en 13-årig kinesisk pige fik afslag, mens hendes forældre fik lov at blive i DK. Den 13-årige pige vurderes til at være for gammel til at kunne integreres i DK.

Danskhmer
Indlæg: 56
Tilmeldt: 06.03.2011 22:34:20

Re: Familiesammenføring af børn EU regler

Indlæg af Danskhmer » 31.05.2017 08:10:58

Kære Skaanebo

Tak for dit svar. Desværre har hun ikke været en del af vores husstand inden vi flyttede fra Sverige til Danmark. Det ser ikke godt ud. :(

Venlig hilsen
S

mh
Indlæg: 9886
Tilmeldt: 25.09.2007 11:20:33
Geografisk sted: Istanbul, Tyrkiet/Tyskland
Kontakt:

Re: Familiesammenføring af børn EU regler

Indlæg af mh » 31.05.2017 21:40:36

Jeg er ikke helt enig, skaanebo.

DIREKTIV 2003/86/EC af 22 September 2003 vedr. ret til familiesammenføring
Art. 4 lyder:
1. The Member States shall authorise the entry and residence, pursuant to this Directive and subject to compliance with the conditions laid down in Chapter IV, as well as in Article 16, of the following family members:
...
(d) the minor children including adopted children of the spouse where the spouse has custody and the children are dependent on him or her. Member States may authorise the reunification of children of whom custody is shared, provided the other party sharing custody has given his or her agreement.

Som jeg læser direktivet er det ikke udelukket, at barnet kan få fs efter EU-reglerne, hvis ægtefællen har forældremyndighed/del i forældremyndigheden, og barnet har været helt eller delvist forsørget af denne.
mh

Danskhmer
Indlæg: 56
Tilmeldt: 06.03.2011 22:34:20

Re: Familiesammenføring af børn EU regler

Indlæg af Danskhmer » 09.06.2017 07:38:19

Hej MH

Tak for svaret. Situationen er den, at min kones datter ikke har nogen far. Han er død og hun har derfor den fulde forældremyndighed. Det er hende der sender penge til mormoderen til datterens forsørgelse. Hvis det er muligt, hvordan kan man så søge om familiesammenføring? Skal man henvende sig til Statens Administration eller Udlændingestyrelsen?

Vh
S

mh
Indlæg: 9886
Tilmeldt: 25.09.2007 11:20:33
Geografisk sted: Istanbul, Tyrkiet/Tyskland
Kontakt:

Re: Familiesammenføring af børn EU regler

Indlæg af mh » 09.06.2017 21:46:40

Når det er EU-regler, er det statsforvaltningen man skal søge hos.

For mig er der ingen tvivl om at barnet er 'dependent' af sin mor. Men det er ikke det samme som at statsforvaltningen uden videre er enig, desværre.
mh

Danskhmer
Indlæg: 56
Tilmeldt: 06.03.2011 22:34:20

Re: Familiesammenføring af børn EU regler

Indlæg af Danskhmer » 27.09.2017 07:05:55

Kære MH

Ang. Rådets direktiv 2003/86/EF af 22. september 2003 om ret til familiesammenføring

Folketingets EU Oplysning skriver følgende på deres hjemmeside.

Ret til familiesammenføring

Rådets direktiv 2003/86/EF af 22. september 2003 om ret til familiesammenføring

Offentliggørelse i EU-Tidende: L 251 af 3. oktober 2003, s. 12

EU-Oplysningens statusblad: KOM (1999) 0638

Forskrifter, der gennemfører direktivet:
Danmark er på grund af retsforholdet ikke omfattet af direktivet

http://www.eu.dk/da/dokumenter/alle-dir ... /2003l0086

Danskhmer
Indlæg: 56
Tilmeldt: 06.03.2011 22:34:20

Re: Familiesammenføring af børn EU regler

Indlæg af Danskhmer » 27.09.2017 07:15:02

Hvis der søges efter de danske regler er der et krav om at man skal kunne dokumentere, at man har taget sig af barnet, mens det ikke var i Danmark endnu. Vi har hver måned sendt penge via Western Union, men har desværre smidt kvitteringerne ud. Jeg har henvendt mig til Western Union, som skriver at det kan tage 3 uger at få en udskrift fra dem. Jeg er dog bare utålmodig for at få søgt inden datterens visum udløber. Vil det være muligt at indgive ansøgningen og så senere komme med dokumentationen, når vi engang får den fra Western Union, eller er det bedre at vente, så at dokumentationen er komplet.

Vh
S

Besvar