Regler ift. Ugift par med børn

Her diskuterer vi praktiske og juridiske forhold omkring skilsmisser samt muligheden for, at en ægtefællesammenført kan blive i Danmark efter en skilsmisse

Redaktører: ZB, AUG Board

Besvar
Sarahkabala
Indlæg: 3
Tilmeldt: 29.09.2013 20:37:04

Regler ift. Ugift par med børn

Indlæg af Sarahkabala » 04.11.2014 22:17:12

Hej,
Vi er et par der er fs efter EU-regler. Vi står i den kedelige situation at vi bliver nødt til at gå fra hinanden. Vi har forud for fs boet sammen i Belgien i 4 år. Og i Danmark siden september sidste år. Vi er ikke gift men samlevende og har to børn sammen. Jeg er dansk statsborger og han er fra afrika. Han har 5års midlertidig opholdstilladelse. Han arbejder 48timer/måned. Jeg er studerende. Hvad er hans vilkår/rettigheder når vi flytter fra hinanden?. Mister han sin opholdstilladelse? Har han ret til offentlig hjælp i dette tilfælde på baggrund af hans indkomst? Han har aldrig modtaget offentlig hjælp i DK.

fundiver199
Indlæg: 15459
Tilmeldt: 15.07.2008 15:58:34

Re: Regler ift. Ugift par med børn

Indlæg af fundiver199 » 05.11.2014 05:44:11

https://www.retsinformation.dk/forms/R0 ... ?id=137179

Det er beskrevet i §15. Han vil fortsat have EU-opholdsret både pga. børnene og pga varigheden af jeres forhold. Men indtil han får permanent EU-opholdsret efter 5 år, vil den være betinget af, at han er arbejdstager, selvstændig, studerende eller person med tilstrækkelige midler.

De 48 timers arbejde hver måned burde netop være nok til, at han er arbejdstager. Og som sådan vil han evt. kunne modtage supplerende kontanthjælp eller uddannelseshjælp til unge under 30 år, hvis hans indtjening ligger under niveauet for denne.

Han vil selvfølgelig have pligt til at stå til rådighed for arbejdsmarkedet hvilket i denne situation vil sige, at han aktivt skal søge arbejde, som er af tilstrækkeligt tidsmæssigt omfang til, at han fuldt ud kan leve af den løn, han får.

Det komplicerer sagen lidt, at I ikke er gift. Men forhåbentlig betyder det ikke noget, da der i bekendtgørelsen står, at reglerne for ægtefæller finder parallelt anvendelse på fast samlevende. Det må man så håbe også gør sig gældende i tilfælde af skilsmisse, som vel i jeres situation må sidestilles med at flytte fra hinanden.

Der er sjovt nok ikke noget samlivskrav i EU-reglerne, så hvis I var gift, kunne I bare flytte hver for sig uden at blive skilt. Og i jeres situation er det nemmeste / sikreste måske ærlig talt også, at I bare flytter hver til sit uden at fortælle andre end folkeregisteret om det. Og at han så holder sig væk fra kommunens socialkontor, så Statsforvaltningen ikke behøver at tage stilling til hans fortsatte opholdsgrundlag, før han om 4 år søger permanent EU-opholdskort.

Besvar