Side 1 af 1

Lov om dansk indfoedsret - para.8

: 23.01.2018 16:27:14
af Mads Skov
Hej alle

Jeg er dansk statsborger (foedt i Danmark), som er udenlandsk gift (ikke EU) med to boern paa 21 og 13. De er begge foedt i udlandet, men har boet i Danmark permanent de sidste 8 aar. Foer dette har vi kun boet udenfor (Danmark).

Spoergsmaalet gaelder nu loven om dansk indfoedsret paragraf 8.

Har altid hoert man skal soege om BEVARELSE af det danske statsborgskab mellem det 21 og 22 aar, men mener at laese i loven at dette ikke er noedvendigt med mindre vedkommende "aldrig har boet her i riget og ej heller har opholdt sig her under forhold, der tyder på samhørighed med Danmark"

Dvs mit aeldste barn paa 21 ikke behoever at soege om bevaring af statsborgerskabet da han har boet permanent i Danmark de sidste 8 aar ?

Paa forhaand tak

Samt MVh

Mads

Re: Lov om dansk indfoedsret - para.8

: 24.01.2018 08:25:18
af mh
Jo, der SKAL stadig søges. Besøg evt. facebook-siden Dobbelt Statsborgerskab. Der kan du få en nøjagtig vejledning.

Re: Lov om dansk indfoedsret - para.8

: 07.02.2018 14:22:06
af Mads Skov
Kaere MH, tusind tak for dit svar :-) Gaar straks i gang.

Mvh

Mads