Søgningen gav 41 resultater

af Beraru
05.05.2021 01:36:56
Forum: Ophold efter EU-regler
Emne: Partnersammenføring efter danske eller EU-regler ?
Svar: 19
Visninger: 245

Re: Partnersammenføring efter danske eller EU-regler ?

Hej alle :) Jeg har boet i DK i 15 år og har permanentopholdstilladelse (som EU-borger). Jeg er 36 år og har fast job. Jeg ejer en lejlighed. Min kæreste er fra Filippinerne og arbejder pt i Singapore. Han er 38 år og er senior manager i mediebranchen. Vi har været sammen i 2 år, men aldrig boet sa...
af Beraru
18.04.2021 00:09:41
Forum: Ophold efter EU-regler
Emne: Tidspunkt for ansøgning om permanent opholdstilladelse efter EU regler
Svar: 8
Visninger: 220

Re: Tidspunkt for ansøgning om permanent opholdstilladelse efter EU regler

5 år fra den dato, du har fået tilkendt opholdskort. Det kan jo både ligge før og efter din indrejsedato. Og nej, du kan ikke rejse nogen steder uden gyldigt opholdskort. Tak for svar. Ifølge et notat fra Statsforvaltningen(kan ikke finde ud af uploade den) og svar fra Your Europe Advice, beregning...
af Beraru
11.04.2021 08:43:36
Forum: Ophold efter EU-regler
Emne: Tidspunkt for ansøgning om permanent opholdstilladelse efter EU regler
Svar: 8
Visninger: 220

Tidspunkt for ansøgning om permanent opholdstilladelse efter EU regler

Hej Man skal ansøge om permanent opholdstilladelse efter 5 år i Danmark, men hvornår præcist? 5 år fra den dag, man indrejste i Danmark (f.eks, på turistvisum i juli måned) eller 5 år fra den dag, man har fået tilkendt ophold ( oktober måned)? Man skal under alle omstændigheder søge inden opholdskor...
af Beraru
16.07.2019 23:12:46
Forum: Ophold efter EU-regler
Emne: Hjælp til EU - permanent ophold
Svar: 8
Visninger: 1861

Re: Hjælp til EU - permanent ophold

Ifølge EU Direktivet har midlertidige udlandsophold, som ikke overstiger 6 måneder om året, ingen betydning for opholdets uafbrudte karakter. Det vil sige, man ikke mister sin opholdsret. Til gengæld vil disse perioder ikke komme i betragtning, når man beregner 5 års ophold. Sådant fortolker jeg EU ...
af Beraru
15.07.2019 16:44:23
Forum: Ophold efter EU-regler
Emne: Bortfald af opholdsret
Svar: 2
Visninger: 924

Re: Bortfald af opholdsret

Ingen ved intet?
af Beraru
06.07.2019 20:22:26
Forum: Ophold efter EU-regler
Emne: Bortfald af opholdsret
Svar: 2
Visninger: 924

Re: Bortfald af opholdsret

Man mister som udgangspunkt retten til ophold, hvis man har opholdt sig ude af landet i mere end 6 måneder. Her taler vi om tidsbegrænset ophold efter EU regler. Min kone har nu været væk i cirka 150 dage i år og kommer nok tilbage, når vi nærmer os 180 dage.Hun har også ferie fra sidste år og tælle...
af Beraru
11.03.2019 19:36:13
Forum: Nyt fra ÆUG
Emne: Gratis hjælp fra jurister
Svar: 107
Visninger: 103616

Re: Gratis hjælp fra jurister

Hvis man mister sin opholdsret, man må vel søge igen, uden at man bliver vurderet anderledes, tænker jeg? Ville det blive set som "en sort plet"? Jeg mener familiesammenføring efter EU regler. Kunne Statsforvaltningen finde på at stille nye krav? Kender I nogen, som har mistet sin opholdsret grundet...
af Beraru
10.03.2019 01:55:20
Forum: Nyt fra ÆUG
Emne: Gratis hjælp fra jurister
Svar: 107
Visninger: 103616

Re: Gratis hjælp fra jurister

Det skal jeg ikke kunne sige. Måske har du fået en skrankepavinde i røret, muligvis en medarbejder som ikke er jurist eller en som blander reglerne for vurdering af hvornår man har optjent opholdstid til at få permanent opholdskort (der trækkes ferier over et vist antal uger fra, så vidt jeg ved, e...
af Beraru
08.03.2019 12:29:35
Forum: Nyt fra ÆUG
Emne: Gratis hjælp fra jurister
Svar: 107
Visninger: 103616

Re: Gratis hjælp fra jurister

Tak for svar. Der står også klart, sort på hvidt, i EU Direktivet, kapitel IV, afsnit I, art.16, stk.3, at : "Opholdets uafbrudte karakter berøres ikke af midlertidige fravær, der ikke tilsammen overstiger seks måneder om året." Hvorfor f...n siger damen fra Statsforvaltningen, at det her, det bare ...
af Beraru
07.03.2019 18:18:40
Forum: Nyt fra ÆUG
Emne: Gratis hjælp fra jurister
Svar: 107
Visninger: 103616

Re: Gratis hjælp fra jurister

Hej Prøver herinde. Nogen der ved hvor længe en 3.landsborger(med tidsbegrænset opholdstilladelse) familiesammenført efter EU regler med en EU borger med permanent opholdstilladelse må opholde sig uden for landet indtil man risikerer at miste sin opholdsret? Jeg har haft snakket med Statsforvaltning...
af Beraru
04.03.2019 17:18:14
Forum: Ophold efter EU-regler
Emne: Bortfald af opholdsret
Svar: 2
Visninger: 924

Bortfald af opholdsret

Hvor længe må man være uden for landet før man mister sin opholdsret?
Konkret : 3.landsborger, familiemedlem af EU borger med fast ophold i Danmark, har været i DK i over 2 år.
Ifølge EU-bekendtgørelsen : mere end 12 på hinanden følgende måneder.

Noget der vide mere?
Tak
af Beraru
25.01.2019 20:27:17
Forum: Ophold efter EU-regler
Emne: Erfaring med samtaler hos Statsforvaltning vedrørende pro-forma ægteskaber
Svar: 3
Visninger: 773

Re: Erfaring med samtaler hos Statsforvaltning vedrørende pro-forma ægteskaber

Hejsa Ja, det er squ ikke sjovt at vente og jeg forstår ikke, hvorfor 8 måneder? Min kone har fået opholdstilladelse, men vi har været lidt bekymrede. For os tog det faktisk ikke så lang tid. Jeg er også EU borger og konen er 3.landsborger Hun kom på et turistvisum, vi giftede os få dage efter hende...
af Beraru
06.02.2018 22:23:47
Forum: Livet i Danmark
Emne: Optjeningsprincip dagpenge
Svar: 6
Visninger: 1990

Optjeningsprincip dagpenge

Hej Jeg læser lige de nye aftale indgået mellem Regeringen og DF. Der indføres et optjeningskrav for ret til dagpenge, således at man skal have lovligt ophold i DK eller i et andet EU- land i sammenlagt 7 år indenfor de sidste 8. Ok. Stramninger er OK.Det skal ikke være så nemt(selvom der kun var 18...
af Beraru
01.12.2017 03:16:07
Forum: Permanent ophold og dansk statsborgerskab
Emne: lovligt ophold ifm statsborgerskab
Svar: 1
Visninger: 899

lovligt ophold ifm statsborgerskab

Hej Et par spørgsmål 1.Først, kravet om lovligt ophold.Jeg har snart været i Danmark i 9 år.Har fået permanent ophold ifølge EU regler efter 6 år.Det første år har jeg været begrænset skattepligtig i Danmark, da jeg har opretholdt mit skattemæssige bopæl i mit hjemland(EU).På den baggrund har Statsf...
af Beraru
19.12.2016 17:35:12
Forum: Ophold efter EU-regler
Emne: Proforma vurdering
Svar: 20
Visninger: 4610

Re: Proforma vurdering

Hej Beraru Tillykke med din kones opholdskort. Hvad blev I spurgte om i SF? Kan du fortælle lidt om hvordan det forgik? På forhånd tak Tak. Det har faktisk været en hyggelig og ikke mindst konstruktiv samtale. Ganske almindelige spørgsmål. Nok ikke lige 100% det samme spørgsmål. F.eksempel. Hvad er...